7. 11. 2022. - 25 kn / 3,32 € |
Sadržaj filma: Filmaš Jean Rouch i antropolog Edgar Morin odlučuju snimiti film o životu u Francuskoj. Na ulice Pariza šalju kolegicu Marceline da svoje sugrađane pita jesu li sretni. Naizgled jednostavan upit uvest će nas u niz moderiranih razgovora u kojima će se otvoriti teme međugeneracijskog (ne)razumijevanja, emocionalnog otuđenja, solidarnosti među radnicima i studentima, raspada kolonijalnog carstva te sjećanja na holokaust. Uz to što kroz galeriju pomno odabranih sugovornika nudi neprocjenjiv presjek društva nekoliko godina prije revolucije koja će ga drastično promijeniti, Morinova i Roucheva Kronika značajna je i zbog okvirne rasprave u kojoj autori zajedno sa svojim protagonistima komentiraju vlastite metode snimanja. Riječ je o razoružavajuće iskrenom priznanju poraza Morina i Roucha da kontroliraju značenje i recepciju filma koji su snimili, a ujedno i moćna oda izražajnosti i samostalnosti kinematografskog medija. Ova svojevrsna filmska „psihodrama“ drži se jednim od ponajboljih ostvarenja čuvenog etnografskog dokumentarista Jeana Roucha te manifestnim ostvarenjem filma istine (franc. cinéma-vérité), struje u (francuskom) dokumentarnom filmu koja je kombinirala pristup zatečenim prizorima s metafilmskim elementima te autorskom intervencijom u sam materijal.
Festivali i nagrade: Film je osvojio nagradu međunarodnih kritičara na filmskom festivalu u Cannesu 1961., a u anketi časopisa Sight and Sound 2014. proglašen je 6. najboljim dokumentarnim filmom svih vremena.
Jean Rouch
Jean Rouch (31. 5. 1917. – 18. 2. 2004.) bio je francuski filmaš i antropolog. Smatra se jednim od osnivača struje cinéma vérité u Francuskoj. Rouchev rad kao filmaša, više od 60 godina u Africi, obilježila je ideja zajedničke antropologije. Pod utjecajem nadrealizma u ranim dvadesetima, mnogi njegovi filmovi brišu granicu između fikcije i dokumentarca, stvarajući novi stil: etnofikciju. Značajnija filmografija: Moi, un noir (1958.), Chronique d'un été (1961.), La Chasse au lion à l'arc (1965.), Petit à petit (1969).
Edgar Morin
Francuski sociolog, antropolog i teoretičar filma (Pariz, 8. 7. 1921). Suradnik Centre National de la Recherche Scientifique, direktor revije Arguments. Pisac studija Čovjek i smrt (L'homme et la mort, 1951.) i Duh vremena (L'esprit du temps, 1962.), bavio se teorijom i sociologijom masovnih medija; o filmu je napisao psihosociološku studiju Starovi (Les stars, 1957.) i fenomenološki orijentiranu antropološko-filozofsku knjigu Film ili čovjek iz mašte (Le cinéma ou l'homme imaginaire, 1956.), na kojoj se zasnivaju njegova teorijska shvaćanja medija.
blagajna
Tel.: +385 52 887 223
U dane kinoprograma blagajna se otvara sat vremena prije prvog filma.
Od 1. ožujka 2022. godine nije moguće rezervirati ulaznice za kazališne predstave. Ulaznice se mogu kupiti na internetskom rezervacijskom sustavu www.rezervacije-poup.hr ili na blagajni Učilišta u radnom vremenu:
ponedjeljak – petak: 7.00 –11.00 (uz prethodni poziv na broj +385 52 887 218)
na dan predstave/projekcije: jedan sat prije početka programa
Za sve dodatne informacije nazovite:
052/887-218 (ured) radnim danom 7.00 - 15.00
052/887-223 (blagajna) u radno vrijeme blagajne
Na ovom događanju moguće je fotografiranje/snimanje, a u svrhu objave na internetskim stranicama, društvenim mrežama i u tiskovnim izdanjima Pučkog otvorenog učilišta Poreč kao organizatora i trećih strana i /ili trećih strana kao organizatora. Ukoliko ne želite biti fotografirani/snimani molimo Vas da nas o tome obavijestite. |