Istarska sabornica

Istarska sabornica

Istarska sabornica smještena je u samoj starogradskoj jezgri (Ulica Matka Laginje 6). Sagrađena na temeljima ranokršćanske crkve Sv. Tome iz 5. stoljeća, izvorno je to ranogotički sakralni objekt (crkva Sv. Franje, 13. st.), koji je uz crkvu imao i samostan s vrtovima, kasnije porušen do temelja. Tijekom 18. stoljeća interijer crkve poprima barokna stilska obilježja. Napoleonovim ukazom o ukidanju redovništva crkva se zatvara 1806. godine, a franjevci napuštaju Poreč.

Sredinom 19. stoljeća obitelj Polesini otkupljuje franjevačku crkvu i horizontalno pregrađuje brod crkve. Donji dio iskorišten je za vinski podrum, a u dvorani na katu održavale su se sjednice Istarskog pokrajinskog sabora od 1861. do 1897. godine, čime ovo zdanje baštini svoj naziv.

Sabornica je mjesto održavanja brojnih kulturno-umjetničkih projekata glazbeno-scenskog i likovnog karaktera. Idealan je prostor za promociju domaće likovne scene ili međunarodne suradnje, od kojih se svojom kontinuiranom kvalitetom od 1961. godine ističe porečki Annale, najstarija skupna izložba suvremene umjetnosti u Hrvatskoj. Pored Annala, koji je otvoren tijekom ljetnih mjeseci, u tom prostoru odvija se Susret zborova Naš kanat je lip, koji od 1973. godine čuva i promovira istarsku glazbenu ljestvicu, jedno od najvrjednijih i UNESCO-om zaštićenih istarskih nematerijalnih blaga, te popularna Profutura, skupna izložba amaterskih radova iz cijele Hrvatske.  

tlocrt-sabornice-novi.jpg
_IGP7620_K10_20_07_2007.jpg
_IGP7622_K10_20_07_2007.jpg